Su problemlerinize çözüm bulamadınız mı?

Aslında çözümü basit.

Yaşam kaynağı diyebileceğimiz ve de su bu bundan ne zarar gelebilir ki diyebileceğimiz bir konunun yanlış yerlerde karşımıza çıktığı zaman ki çözümlerini bugün ele alacağız. Su problemleri nerelerde karşımıza çıkabilir? İçinde bulunduğumuz yapılarda ya da içinde bulunduğumuz çalışma ortamlarında betonarme yapılarda oldukça çok karşımıza çıkar tabi bu durum yalıtımsız binalar için geçerli. Peki ya bu binaların neresinden ya da ne kaynaklı olarak bu sızıntılar ile karşılaşabiliriz ve de nasıl önlem alırız?

Beton zeminlerde polyurea sprey uygulaması
Beton zeminlerde polyurea sprey uygulaması

Öncelikle bina dışından gelebilecek olan suların neler olduğu konusunda fazla düşünmeye ihtiyaç yok. Yapının toprak altı temelinden ya da çatı tavan dediğimiz yerlerden gelebilir. İç yapısına bakacak olursak evlerimizin banyo kısımlarında mutfak kısımlarında su ile etkileşim oldukça fazladır. Şimdi bu durumdan itibaren sızıntıların 2 nedeni vardır. İlki yapı yapılırken oluşan çatlaklar ikincisi de sonrada oluşan çatlaklar ya da sızıntının oluşturduğu yük ve basınç. Önce bina içinden bahsedecek olursak bahsettiğimiz banyo ya da mutfak su giderleri borular tarafından taşınır. Betonlar arasından geçecek olan su boruları ya da tesisat olarak adlandıralım, bunlardan çıkabilecek kaçakları tespit etme yolları ya da cihazları mevcuttur. Bu nedenden ötürü bir açık varsa kaynak bulunur ve telafi edilebilir. Tesisattan kaynaklanan bir durum değil de hatta kaynağın yolunu tespit edemediğiniz şekilde bir problem ile karşı karşıya iseniz burada karşınıza derz atmak gibi bir terim çıkacaktır.

Polyurea su yalıtımı konusuna ilişkin yapısal ve yüzeysel olmak üzere 2 adet çözüm şekli vardır. Bunların içerisine derz şekli girdiği gibi bohçalama gibi terimsel çözüm yollarını da kapsamaktadır. Özellikle yapı dışarısında etkin olan su problemlerine çözüm olarak bohçalanma çözümü kullanılmaktadır. Bu uygulama genelde yapının başında yapılmaktadır. Ve de dıştan içe doğru uygulanmaktadır. Yalnız sonraki aşamalarda da bu çözümün türevleri uygulanabilir. Yalnız her iki durumda da birikecek olan su zeminin alt tarafında toplanacaktır. Bu durumu da önlemek amacı ile yalıtımın aşağısında kalan sular için drenaj yani tahliye yapılması ile çözüm uygulanabilir.

sprey polyurea zemin kaplama
sprey polyurea zemin kaplama